Bydlení šetrné k přírodě si dnes vybírá stále více lidí. Nespotřebovat moc zdrojů a snižovat ekologický dopad bydlení na životní prostředí je dnes nejen moderní, ale z hlediska budoucnosti planety i velmi potřebné. Proto také mnoho lidí dnes hledá bydlení, které bude splňovat tyto požadavky.
Nejen ceny bytů a domů, ale i ceny stavebních pozemků jsou vysoké v podstatě v celé České republice. Jejich nabídka je často omezená, a pokud chcete bydlet v určité lokalitě, může být problematické najít pro stavbu rodinného domu vhodný pozemek.
Průměrná cena bytů klesla v červenci opět meziměsíčně mírně klesla, jak vyplývá z aktuálních dat serverů REALITYČECHY.CZ a REALITYMORAVA.CZ. Oproti letošnímu dubnu, kdy dosáhla rekordního maxima 4,70 mil. Kč, klesla o 60 000 Kč na 4,64 mil. Kč. Zatím je předčasné hovořit o obratu ve vývoji cen nemovitostí, nicméně nejistota na realitním i hypotečním trhu je znát a k určité korekci cen by mohlo v dohledné době dojít.
Majetek manželů může a nemusí být ve společném jmění. O tom, zda to tak je, rozhoduje tzv. předmanželská smlouva, eventuálně lze společné jmění manželů rozdělit i během trvání manželství. Většina manželství v ČR však stále preferuje společné jmění manželů, a proto i většina nemovitostí pořízená během manželství spadá do společného jmění. Před nedávnem však Nejvyšší soud řešil, jak se mají počítat hlasy manželů o společném bytě.
Průměrná nabídková sazba hypoték vzrostla v červenci o další desetiny procentního bodu. Titulní index GOFI 70, který mapuje napříč trhem průměrnou nabídkovou sazbu hypoték s LTV do 70% hodnoty nemovitosti, vzrostl z červnových 5,95% na 6,30%. V porovnání s loňským rokem jsou nyní sazby hypoték zhruba o bezmála 4procentní body výše. Loni v červenci hodnota indexu GOFI 70 dosahovala 2,55%.
Vlastník bytu, člen SVJ, má mimo jiného také povinnost hradit příspěvky do fondu oprav i další poplatky. Fond oprav je podle zákona příspěvek na správu domu ve výši stanovené shromážděním vlastníků dle velikosti podílu na společných částech, nebylo-li určeno jinak. Výše podílu je uvedena ve výpisu listu vlastnictví místně příslušného katastrálního úřadu.
Při koupi nového bytu bývá časté, že kupující vyžaduje provést některé změny. Ne každému musí vyhovovat dispozice, do vlastních představ patří také barva a typ podlahové krytiny či značka a vzhled vybavení koupelny a jiné. Developeři jsou schopni tyto individuální požadavky splnit, ovšem něco to stojí. A většinou víc, než je například cena stejných zařizovacích předmětů v běžných prodejnách. Proč tomu tak je?
Slovo "chytrý" se dnes používá v přeneseném významu pro vše, co je úsporné, moderní, má mnoho funkcí a je technologicky na výši. Tak dnes máme chytré telefony, ledničky, dokonce chytré spodní prádlo, a také chytré neboli inteligentní domy.
To, že druhé nadzemní podlaží je označováno jako první patro a ne druhé, už většinou tušíme. Ovšem zkratek a speciálních termínů, které v realitních inzerátech najdete, je mnohem více. A někdy člověk jen vzdáleně tuší, co to tak může znamenat. Přitom některé pojmy jsou docela podstatné – například pro to, jak velký bude váš byt, či kolik za něj doopravdy zaplatíte.
Většina starších nemovitostí, ať bytů či domů, vyžaduje rekonstrukci tak, aby nová podoba vyhověla novým majitelům. A nejde jen o vnější efekt. Často je třeba jít do hloubky, vyměnit rozvody, dát nové omítky a někdy i nové dispozice. Již při těchto úvahách je dobré vyhledat odborníky.
Nový občanský zákoník navrátil do dědického práva odkaz. V dědickém právu se obecně uplatňuje princip univerzálního dědického nástupnictví, což znamená, že dědic nastupuje nejen do zůstavitelových práv, ale i do povinností. Odkaz je z tohoto pravidla výjimkou.
Investovat do nemovitosti v turisticky atraktivních evropských zemích je již pro mnoho investorů, kteří chtějí dobře rozložit své portfolio, samozřejmostí. Pokud je však k dispozici dostatek prostředků, je možné získat nemovitosti v nádherných lokalitách po celém světě.
Plánujete-li koupit pole, je namístě úvaha, co s ním dál. Jednoduchou možností je dodržet dosavadní pachtovní smlouvu a nechat na půdě hospodařit zemědělce, který ji má v době koupě propachtovanou. Druhou možností je, že máte s pozemkem své vlastní plány. Co vše lze na orné půdě realizovat a za jakých podmínek?
Téměř osm let trvající rychlý růst cen nemovitostí se pravděpodobně blíží svému konci. Menší, jedno a dvoupokojové byty sice stále zdražují, ovšem již mnohem pomaleji než během posledních dvou let. Naopak velké rodinné domy a energeticky náročné objekty začínají postupně zlevňovat. V krátké době se totiž potkalo několik faktorů, které dokázaly poptávku po vlastním bydlení výrazně omezit.
Vzhledem k vysokým cenám bytů i energií mnoho lidí počítá s každým metrem, který ho bude stát minimálně padesát, ale ve velkém městě i sto či více tisíc korun za metr čtverečný. Je proto pochopitelné, že v současné době patří mezi nejžádanější kategorie byty 2+KK. Čím menší prostor, tím více si ale vyžádá důvtipu při zařizování.